Jõulu altar

Jõulud kui muistne maarahva püha

Kust pärineb nimetus Jõulud?

Paljud keelemehed on arvanud, et sõna jõul on laenatud muinasskandinaavia keelest tuhatkond aastat tagasi. Vana-inglise “geõla” ja vana-norra “jõl” kannavad endas tähendust “ratas”. Samuti on vanades ürikutes kasutatud Jõulude sümbolina ratast, mis tähistab ajaratta pöörlemist. Selles kontekstis on Jõulud kui muistne maarahva püha. Vaatame aga pisut lähemalt, kus on selle traditsiooni tegelikud juured.

saatueratas

Taro kaartidelt leiame ratta Suure Arkaani X kaardilt. Saatuseratas tuletab meile meelde meie eluülesannet – saada terviklikuks ja terveks. Selle ülesande täitmiseks ehk harmoonia ja tasakaalu saavutamiseks, peame endas arendama ja jaatama kõiki nelja voorust (teadmised, tahe, julgus ja vaikus) ja nelja elementi (tuli, vesi, õhk ja maa). Saatuseratas ei seisa aga iialgi paigal, ta pöörleb pidevalt, tuues meie teele üha uusi ja uusi ülesandeid. Nende lahendamine aitab meil teekonnal vaimselt kasvada, käia oma tõelise kutsumuse teed ning järgida oma sisemist kutset ja häält. Kuna me aga vahel ei tea esmapilgul, mis meile hea on, siis peab saatus meid selleni vahel kummalisi teid pidi juhatama. Inglisekeelses kaardipakis ongi kaardi nimeks Wheel of Fortune ehk Õnneratas.

Talvine pööripäev, lühim päev aastas, on oluline pöördepunkt, mis tähistab taas valguse võidukäiku pimeduse üle.

Hingedeaeg ja hinge pime öö.

Usun, et paljud meist on tajunud seda õrna ja haavatavat olekut, mida toob endaga kaasa hingedeaeg, justkui öeldes: „Jää hästi vaikseks ning pöördu sissepoole! Istu oma haavatavusega, emba seda!” Hingedeajal, alates Samhainist kuini Yul’ilini lihtalt ongi kardin nähtava ja nähtamatu maailma vahel õhem. Sellel ajal on kergem saada ühendust oma esivanemate hingedega, saada neilt sõnumeid, aga on ka kergem siitilmast teispoolsuesse ja igavikku suunduda. Raskus tekib sageli sellest, et kuigi loodus, mille osa me vaieldamatult oleme, suuunab meid sissepoole vaatama ja oma siesmise valguse poole, aga meel teeb selle komplitseerituks. Meil on keeruline austada seda loomulikku vaikset ja sissepoole loodusrütmi, sest töö tahab tegemist, arved makmist, must reede sähvib reklaamides ja kuidas ma siis äkki loobun sellest jõulukingituste kokkuostmise kaubandustrallist, mida on nii pikki aastaid tehtud, et justkui inerts on sees ja peab kaasa minema…

On loomulik, et need kaks vastandlikku jõudu võivad tekitada kognitiiivset dissonantsi, mis on tajutav segaduse, raskuse, süütunde, kohutue või mis iganes tumedama varjundiga emotsioonina Vahel kutsutakse seda hinge pimedaks ööks.

Seda sügavat ja tähenduslikku enesevaatluse aega iseloomustab suurepäraselt eremiidi arhetüüpne energia, kes on eemaldunud välismaailmast, et suunduda otsima oma sisemist valgust.  On tähtis teadvustada, et see hinge pugev nimetu nukruse ja igatsuse tunne ei ole vale ning selle vastu pole vaja võidelda.  Vastupidi, see on Universumi sosin ja vaikne kutse olla iseendaga vaikuses ja pühaduses. 

eremiit

Päikese taassünd ja pühitsemine erinevates traditsioonides.

Sümboolselt saab pööripäeval hinge pime öö läbi ning külvatakse seemned uue aasta uuteks algusteks ja lootusteks ning püha tuli ja valgus meie sees saab uuesti sündida. Tulepüha, mis tähistab päikese taassündi on tähistatud kõikjal muistses maailmas.

saturn kronos aeg

Vana Rooma Saturnaalide (peajumala Jupiteri isa – Saturnus, kes kaitses eelkõige põllutööd ja viljakasvu – auks peetud pühad) ajal ehiti kodu, näidati oma heldust kingituste vahetamisega, mis oma olemuselt on külluse rituaal. Samuti kaunistati igihaljaid puid, nagu kuused, mänd, kadakad ja puuvõõrik, mis sümboliseerisid igavest elu ja vastupidavust.

Astroloogias on Saturn tuntud kui karm õpetaja. Tema mõju on seotud karmaga ja väjendub sageli piirangutes ning valusates kogemustes, mis saavad alguse juba lapsepõlves. Sageli on see maises kogemuses seotud isa temadega. Sünnikaardis näitab Saturn kätte, kus meil on vaja mõista oma elu ülesandeid ja annab õppetunnid, mis on seotud ajaga, struktuuriga, piirangutega, kannatlikkuse, pikajalise pühendumuse ja vastutusega. Sügavamal tasandil nõuab Saturn, et me astuksime oma piirangutele ja hirmudele vastu. Need õppetunnid võivad aidata meil jõuda tõelise küpsuse, sisemise jõu ja hingelise vabaduse juurde. Samamoodi nagu hinge pimeda öö läbimine toob meid uue valguse ja päikese ärkamise tsükli juurde. Kreeka mütoloogias on tema vasteks Kronos ehk isikustatud aeg. Seesama pöördumatult pöörlev ajaratas, mis veeretab meie teele uued võimalused, kõik uued pimeduse ja valguse; elu- ja taassünni tsüklid.

Saturni õppetundidele viitavad Taros Torni (sisemiste piirangute lammutamine, mustrite murdmine läbi raskuste) ja Keisri (isa, struktuur, traditsioonid, piirangud, vastutus) arhetüüpsed energiad. 

Pärsia päikesekultuslikus mitraismis tähistatakse 25. detsembril päikesejumala Mithra sündi ja valguse võitu pimeduse üle. Mithra on kosmilise valguse ja soojuse allikas, keda sageli on kujutatud kiirgava peakattega. Mithraismi seitsme põhirituaali hulka kuulus näiteks jumala ihu/leiva söömine ja vere/veini joomine. Manihheistlikus usundis (levinud Hiinas, Pärsias ja Roomas) oli Mithra nime all tuntud kaks inglit – üks, kes päästis esmase inimese pimedusse langemisest, ning teine, kes päästis inimese languses kadunud valguse.

Mithra

Põhjalas peeti pidustusi Freyri, Frigga ja Odini auks.

põhjala jumalad

Freyr (armastuse, ilu ja viljakuse jumalanna Freya vend) on mütoloogias seotud viljakuse, heaolu ja päikesevalgusega. Ta on vanade skandinaavlaste jumal, kes valitseb nii materiaalset- kui ka vaimset küllust. Freyr kohalolek toob esile elu taastumise ja valguse naasmise. Talvisel pööripäeval austati Freyri kui uue elu ja soojuse toojat. Kuna päevad muutusid alates pööripäevast pikemaks, tähistas see looduse elujõu naasmist, mida Freyr kehastas. Tema sümbolid, nagu kuldne metssiga (Gullinbursti) ja päikest meenutav mõõk, olid sageli seotud pööripäeva pidustustega.

Frigg, Põhjala mütoloogias talve ja perekonna jumalanna , oli kodu, armastuse ja õnne kaitsja. Teda austati talveperioodil kui elu säilitajat. Frigg sümboliseeris armastust ja elu hoidmist pimeduse ajal. Keda seostati igihaljaste taimede, eriti puuvõõrikuga, mis sümboliseeris viljakust ja kaitset. Et austada Friggi ja tagada perekonna kaitse, toodi kodudesse puuvõõrik ja iileks. Tuntuim iileks on matepuu, mille lehtedest tehakse mate teed, aga ka jõulukaartidelt tuntud taim, mis püsib dekoratiivseina kogu aasta.

Odin, kes on tuntud kui tarkuse ja sõja jumal, mängis Yule’i ajal erilist rolli. Teda kujutati kui rändavat jumalust, kes tõi kingitusi ja tarkust. Odiniga on seotud Yule’i müüdid nagu tema lend üle taeva, mis on mõjutanud ka hilisemaid jõulutraditsioone, näiteks Jõuluvana kujutamist põhjapõtradega saaniga lendamas. Odin sümboliseeris ka uue aasta tarkust ja uue valguse toomist. Odinile toodi ande (kingitus) ja austati teda lõkete ja pidustustega, mis tähistasid valguse taas tärkamist.

roheline kuningas

Talvist pööripäeva on keldi traditsioonis teadaolevalt tähistatud vähemalt 5000 aastat. Mütoliigias on seda kujutatud kui pimeduse kuninga (Holly King, Iileksikuningas) ja valguse kuninga (Oak King, Tammekuningas) vahelist lõputut võitlust. Talivisel pööripäeval jääb võitjaks valgusekuningas ja valitseb kuni suvise pööripäevani, mil jääb peale taas pimeduse kuningas.

Kesksel kohal ka päikesejumal Lugh (hääldatakse sageli “Loo”) mitmekülgne jumalus, kes esindas nii päikest, valgust kui ka kunsti ja meisterlikkust. Tema nimi tähendab “helendav” või “valgusküllane,” seega oli ta otseselt seotud valguse ja päikese sümboolikaga. Kuigi Lugh’ suurim pidustus toimus suvel (Lughnasadh augustis), austati teda ka talvise pööripäeva ajal, kuna tema valgus ja loov jõud sümboliseerisid lootust pimedal ajal. Lugh kehastas valguse triumfi pimeduse üle. Keltide pööripäeva rituaalid hõlmasid tulede süütamist ja valgustamise tähistamist, mis olid otseselt seotud Lughi valguse ja elujõuga.

Üheks oluliseks keldi jõulurituaaliks oli hiiglasliku puunoti põletamine. Seda ei tohtinud osta (raha ei tohtinud omanikku vahetada), vaid see tuli saada muul moel, kas maaomanikult kingituseks vms. Nott ehitus roheliste taimedega või lintidega ja süüdati põlema möödunudaastase puu järele jäänud osast. Nott ei tohtinud kunagi lõpuni põleda, see tuli enne lõppu kustutada ning järelejäänud osa jätta tulevaks aastaks. Noti põlemise ajal lauldi ja loitsiti naistele lapseõnne ja perele põllu- ja karjaõnne. Klassikaline nott oli kasepuust (püha Yggdrasil puu). Puunotist saadud tuhka aga sai kasutada maagiliste rituaalide jaoks – kaitse loomiseks, tervendamiseks, laste saamiseks, põldude väetamiseks, vee puhastamiseks jne.

Kui Sul puudub võimalus lõkketuld teha, siis põleta küünlaid samasuguse teadlikkuse ja taotlustega. Võid küünlad kinnitada sümboolselt puuhalu külge.

13. detsembril tähistatakse mitmel pool Skandinaavias, aga ka Itaalias varakristliku märtri ja katoliku pühaku järgi Püha-Lucia (tema, kes ta toob valguse kätte) festivali. Tema nime päeval küpsetatakse koogikesi ja kantakse küünlaid. Meie maarahva kalendrisse on see jätnud Luutsinapäeva.

Kristlik maailm tähistab Jeesuse sünnipäeva 25. detsembril. Vaatamata sellele, et piiblis Kristuse sünniaega ei mainita, on hakatud seda tähistama 25. detsembril. See langes ka ligikaudu kokku Rooma paganliku pühaga Sol Invictus ehk Võitmatu Päikese sünnipäevaga, mida omakorda tähistati talvise pööripäeva ajal. Esimene teadaolev kirjalik allikas, mis seostab Jeesuse sünnipäeva 25. detsembriga, pärineb 4. sajandi alguses, mil Rooma keiser Constantinus, kes legaliseeris kristluse ja soosis selle levikut. Traditsiooni järgi kinnitas Paavst Julius I 4. sajandil ametlikult 25. detsembri Jeesuse sünnipäevaks.

Jeesuse tegelik sünniaeg ei ole teada ja Piiblis seda otseselt ei mainita. Paljud ajaloolased usuvad, et see toimus tõenäoliselt kas kevadel või sügisel, kuna Piiblis mainitud karjased oleksid talvel üpris ebatõenäoliselt karjamaadel olnud. Nii nagu enamus kirikuid on ehitatud iidsetele paganlikele väekoshtadele, nii on ka kristlikud pühad sätitud paganlike pühade asemele lootuses, et need kustutavad ja võtavad jõu ära iidsetelt traditsioonidelt, mis põhinesid Looduse sügavamatel energeetilistel rütmidel ja päikeseringil. (Iidse päikesesümboli Svastika kohta ja selle demoniseerimisest kirjutan mõnes teises postituses.)

“Adoration of the Kings” 
Painting by Giuseppe Chiari (1564 – 1727)

Adoration of the Kings Holy Card + Painting by Giuseppe Chiari (1564 - 1727)

Maausuliste maagilised rituaalid jõuluajal.

Jõuludeks toodi koju kõik välja laenatud asjad ning jõulude ajal ei laenatud midagi välja. Kõik tööriistad viidi ulualla. Inimeste ja majapidamise kaitsmiseks ning selleks, et oleks õnne, tehti mitmesuguseid ohutisi. Tubadesse kaabiti pisut hõbevalget või raputati soola või siis tehti kadakasuitsu. Ohutised olid samuti kõikvõimalikud jõuluks valmistatud krässid, tähed ja ristid. Arvati, et need koguvad pühade ajal endasse kõik soovimatu, seepärast tuli nad peale pühi põletada.

Jõuluõhtul enne pimedat tehti välisustele, väravatele ja sõidukitele valge kriidi või söega ristid. Isegi kaavule, põllu nurkadele ja nõudele tehti riste. Ristid olid eri paigus erinevad. Aitas seegi, kui hooned n-ö piirati – tehti nende ümber kõndides ring.

Loe lisaks Maavalla koda: https://www.maavald.ee/…/maarahva…/joulukuu/515-joulud

Kuidas tähistada talvist pööripäeva:

1. Kaunista kodu, kasuta selleks pühasid taimi, loo jõulualtar. Värvid, mida kasutada jõulualtaril: roheline, punane, valge, kuld, hõbe, kollane, oranž.

2. Kui tood koju igihalja puu, tee seda sügava austuse ja tänuga puu vastu, ehi teda teadlikult armastuse, imetluse ja tänutundega. Jaga selle rituaalse toimingu ajal mõttes lähedastele õnnistusi ja häid soove. Kui võtad puu elu, vastuta selle eest. Tee iga liigutus hingestatult ja teadlikult. Tea, et see puu on ohverdus sümboliseerimaks elu lõputut ringkäiku.

3. Kustuta mõneks hetkeks kõik tuled ja teadvusta kõige pimedama aja maagiat, tunneta, kuidas see on kõige vana ja ebavajaliku mahajätmise ja uuestisünni hetk. Seejärel süüta tuled ja küünlad taassünni, päikese ja valguse võidu auks.

4. Uuri talvise pööripäeva traditsioonide ja pärimuste kohta erinevates muistsetes kultuurides

5. Valmista ise kasvõi üks jõuluroog. Vanade pärimuste kohaselt pole muidu õnne majja oodata.

6. Loo ise üks jõululuuletus või loits. Loitsud, mida on hea teha talvisel pööripäeval: vana ja ebavajaliku mahajätmine, rahu, harmoonia, armastus, õnn, sisemise valguse äratamine.

7. Põleta ehitud jõulunotti või puuhalule kinnitatud küünlaid. Vaatle leeki ja visualiseeri omale uut aastaringi.

8. Mediteeri mõeldes valgusele ja Päikesele. Kui saad, vaatle Päikse tõusu ja loojumist horisondil. Vaatle tähistaevast, taju selle ilu, sügavust ja lõpmatust.

9. Külasta lähedasi või kutsu nad külla ja kostita. Viige läbi ühine rituaal. Rituaal võib olla pea iga tegevus, mida te ei tee masinlikult, automaatselt, vaid kohalolus, teadlikkusega ja eesmärgiga suurendada headust ja valgust.

10. Leia võimalus heategevuseks. Selleks võib olla nii raha, asi kui ka tegu. Uuri, mida päriselt vajatakse ja kingi seda helde südamega. Tea, et on väga palju lapsi, kelle jõuluaja saad muuta imede ajaks väga pisikese teoga.

11. Mõtle tänus oma esivanematele, kutsu nende hinged koju ja jäta neile ĺauale toitu. Hoia aus traditsioone. Täna neid kogu südamest oma elu eest.

12. Saada häid mõtteid emakesele Maale, tervendaja austa teda, loo mõtetes harmooniat, tervendust ja rahu Maailmas. Kui tunned kutset, tee selleks ka rituaal. Laula Maaemale, vii loomadele metsa süüa, pane üles lindude söögimaja, suure lumega tee metskitsedele okstest asemed vms.

13. Kaubandusest kiiruga haaratud kingituste asemel kingi emotsioone, enda kohalolu, enda aega -meisterda ise midagi oma käte ja südamega, loo kallitele ĺuuletusi, laule, maali, kirjuta neile kirjad kasutades paberit ja pliiatsit, tehke midagi ilusat ja hingestatud koos või kinkide kogemusi.

 

Kokkuvõtteks.

 

Kokkuvõtteks, mida iganes Sa valid ja kus on Sinu süda, nii ka tähista. Lihtsalt ole teadlik, kus on traditsioonide juured ja mida need sümboliseerivad. Lisades on tegutsemisele tähenduslikkuse ja pühaduse, võivad pealtnäha lihtsatest tegemistest saada sügavalt transformeerivad tseremooniad, mis targalt kooskõlas looduse loomulike tsüklite ja rütmidega võivad viia meid lähemale valgusele ja Loojale meis enestes.

Imelist, rahulikku, harmoonilist ja sisemiselt külluslikku jõuluaega soovides

Armastusega Teie Nida

Nida allkiri
lõke jõul talv

Mõned teistmoodi kingiideed:

 
  • Aastaprognoos taro kaartidega

  • Nõu küsimine taro kaartidelt

  • Tarokaardi müsteerium

  • Šamaanirännak trummi saatel

  • Rännak vanade uskumuste tervendamiseks ja tuleviku loomiseks

  • Juhendatud maagiline rituaal

  • Naiste/tüdrukute õhtu korraldamine maagia võtmes

  • Helirännak tiibeti laulvate kaussidega

  • Vibroakustiline massaaž Tiibeti kausidega

  • Nida Tervendavad Rännakud kinkekaart – vali ise summa või teenus.